Rıdvan Dilmen: Erdoğan, Büyükekşi’ye neden Riyad’da oynayacaklarını sormuş, Büyükekşi, “Kulüplere para kazandıracağız” demiş

Rıdvan Dilmen, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi‘ye neden Süper Kupa’nın yurt dışından oynandığını sorduğunu, sonrasında konuyu Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la konuştuğunu anlattı.

Eski futbolcu ve yorumcu Dilmen, Süper Kupa finali oynanmadan önce TFF Başkanı Büyükekşi’ye, 100. yılda neden Türkiye’de oynanmadığını sorduğunu söyledi. Erdoğan ile de Süper Kupa maçının Riyad’da oynanması hakkında konuşan Dilmen, Erdoğan’ın da Büyükekşi’ye niye Riyad’da oynayacaklarını ve kulüplerin bu karara ne dediğini sorduğunu, Büyükekşi’nin yanıtları üzerine onay verdiğini anlattı.

Dilmen, “Dedim ki, ‘Nereden çıktı bu Suudi Arabistan’da maç oynamak. Kaldı ki çok tartışılıyorsunuz. Taraftar grupları ve bütün medya burada oynanmasını istiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızla böyle bir konuyu konuştunuz mu?’ Dedi ki, ‘Kulüplere sordum. 4 milyon dolar para var, kazanan şu kadar alacak, kaybeden bu kadar alacak.’ Teklifi TFF Başkanımız, Ali Bey ve Dursun Bey’e iletiyor. Onlar da kabul ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Federasyon başkanımız bir taş aldı, cama attı; İki kulübümüze ‘Siz de atın’ dedi”

Suudi Arabistan’da, dün akşam oynanması planlanan Süper Kupa finali, Suudi yetkililerle yaşanan krizi nedeniyle ertelendi. Habertürk Televizyonu’nda yayınlanan “Geçiş Oyunu” programına katılan eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde finalin Suudi Arabistan’da oynanmaması gerektiğini söyledi.

Duvar’ın aktardığına göre Dilmen, “Tatsız zaten bu maçın orada oynanması. 99. yılda orada oynarsın eyvallah, 101. yılda oynarsın eyvallah. Federasyon başkanımız maalesef eline koca bir taş aldı, cama bir taş attı. İki değerli kulübümüze siz de atın dedi. İkisi de attı, sonra geri döndüler” dedi.

Süreçle ilgili bilgilerini paylaşan Dilmen, “Önce sondan başlamak istiyorum. Kulüplerimizin geri dönmesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar sahiplenildiğini gösteren bir davranıştır, tebrik ediyorum. Ama süreci buraya götüren de maalesef kulüplerimiz oldu. Bu maçın Türkiye’de oynanması lazımdı. Türkiye’de bir sürü kapasitesi iyi olan Atatürk statlar var. Hiç ekonomik olarak bakmadan bu yıl burada oynanmasında herhalde hemfikiriz” diye konuştu.

Rıdvan Dilmen’in açıklamasından satır başları şöyle:

“Ben biraz sözleşme ile duyduklarımı size ileteyim. Toplamda tutar, kazanan takıma 2 milyon 400 bin dolar verilecekti, kaybeden takıma da 1 milyon 600 bin milyon dolar verilecekti. Yani toplam 4 milyon dolar. Eğer 4,5 ise 500’ünü federasyon alacaktı, onu bilmiyorum. Ama kulüplerin alacağı buydu. Bir ay önce her iki kulübümüz de mağlubiyet parası alıp kazanan 800 bin dolar daha alacaktı. Yani kulüplerimiz 1 milyon 600 bin doları bir ay önce aldılar, bu önemli bence. Ali Can Bey’in söylediği önemli bilgi. Tazminat kısmını bilmiyorum.

“Zaten bu formalarla oynayacaklardı”

“Orada Atatürk’ün pazarlığı olmaz”

Sonra 26’sında salı günü Fenerbahçe müracaat ediyor. Diyor ki; bir ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ pankartıyla sahaya çıkmak istiyoruz. İki; ısınmada ‘Atatürk tişörtü giyeceğiz’ ve arkasında da ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ olacak diyor. Galatasaray da haklı olarak biz de yapalım diyor. Ve Riyad’da hemen ‘Ne mutlu Türküm diyene’ pankartı bastırıyorlar. Bu kriz maçtan 3 gün önce başlıyor. Bu kadar şeyi kabul etmiş Suudilerin bunu kabul etmemesi bana ilginç geldi. Neden kabul etmedi, o kadar şeyi kabul etmişsiniz. Zaten etmek de zorundasınız. Atatürk’ün pazarlığı olmaz orada. Bu formalarla oynamaya müsaade edildiğinin altını çizelim.

“26’sından sonra Suudiler olmaz diyor”

Sorun nerede? Şehitleri andık, bayrağımız tamam, Suudilerin 30 saniyelik şeyi de tamam. Gelelim 26’sından sonraki gelişmelere. Ben de olsam o pankartı kabul etmeyen, ben de olsam ve sizler de olsanız zaten dönersiniz. Kimse de oynamasını beklemiyor. Fakat keşke kulüplerimiz çok daha önceden bu maddeleri koysalardı. 26’sından sonra Suudiler olmaz diyor. Kulüplerimiz ve federasyon haksız bir süre geçirdiler. Bizim değil Suudi Arabistan’da, Londra’nın göbeğinde de bu maçın oynanmasını istemem. Önümüzdeki yıl nerede oynarsanız oynayın.”

“Gazze’nin bir etken olduğunu düşünüyorum”

(“Sence ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ mesajını İsrail’le ilgili mi anladılar? Burada Mesele Türkiye mi İsrail mi?” sorusu üzerine) Gazze konusunda en çok tepkiyi gösteren biziz. Dolayısıyla Gazze’nin bir etken olduğunu düşünüyorum. Kulüplerimiz orada kendine yakışanı yaptı.

Erdoğan da Büyükekşi’ye sormuş

Ben Mehmet Büyükekşi’yi birkaç ay önce aradım. Dedim ki, ‘Nereden çıktı bu Suudi Arabistan’da maç oynamak burada oynamak varken? Kaldı ki çok tartışılıyorsunuz. Taraftar grupları ve bütün medya burada oynanmasını istiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızla böyle bir konuyu konuştunuz mu?’ Dedi ki, ‘Ben kulüplere sordum. 4 milyon dolar para var, kazanan şu kadar alacak, kaybeden bu kadar alacak.’ Teklifi TFF Başkanımız, Ali Bey ve Dursun Bey’e iletiyor. Onlar da kabul ediyorlar.

Sonra hakkını helal etsin bir gün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a dedim böyle böyle. ‘Ya ben de Büyükekşi’ye niye orada oynayacaklarını sordum’ dedi. Büyükekşi de diyor ki, ‘İki kulübe para kazandıracağız’. Peki ‘Kulüpler ne dedi?’ diyor. ‘Kulüpler de kabul etti’ deyince ‘O zaman tamam’ diyor.”

Ne olmuştu?

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçı yaşanan krizin ardından iptal edildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bu akşam oynanacak olan Turkcell Süper Kupa maçı öncesi “Atatürk pankartı” ve “Atatürk tişörtü” krizi yaşandı.

Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk’ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, maçtan önce Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkılmasına izin verilmediği için sahaya çıkmayı reddetti.

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Galatasaray ve Fenerbahçe’den tarihi duruş: Devler, Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı Süper Kupa maçına çıkmadı!

TIKLAYIN – Erden Timur’dan Süper Kupa açıklaması: Ülkeye dönüyoruz

TIKLAYIN – Beşiktaş’tan Süper Kupa çağrısı: Atamızın semtinde, dünyanın en güzel stadında oynamak üzere, Atatürk sevdalılarını Türk bayraklarıyla Dolmabahçe’ye bekleriz

TIKLAYIN – CHP’den Süper Kupa paylaşımı: Atatürk’ten taviz vermeyen, Fenerbahçe de Galatasaray da bu kupayı kazandı

TIKLAYIN – Süper Kupa maçı krizin ardından iptal oldu, Mehmet Büyükekşi’ye tepki yağdı: Atatürk’ü tartışmaya açan TFF, istifa!

TIKLAYIN – Galatasaray ve Fenerbahçe’den yurda dönme hazırlığı!

TIKLAYIN – Galatasaray, Fenerbahçe ve TFF’den ortak Süper Kupa açıklaması!

TIKLAYIN – Bölünen futbol, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye destekte bir araya geldi; Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı ezeli rakipler, ortak değerde birleşti

TIKLAYIN – Siyasilerden Süper Kupa maçı açıklamaları: AKP iktidarının sorumsuzluğu, Suudi Arabistan yetkililerini hadsizleştirmiş!

TIKLAYIN – Ali Koç ve Dursun Özbek, toplantı yapılan otelden ayrıldı

TIKLAYIN – Cem Küçük: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin istifasını istediği duyumum var

TIKLAYIN – Özgür Özel: Tüm halkımızı takımlarımızı karşılamaya davet ediyorum

İmamoğlu: 2023 yılı Süper Kupası ikiye bölünmeli; Atatürk’e olan bağlılığımızın simgesi olarak müzede sergilenmeli

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Devlerin Riyad’ın Atatürk ambargosuna karşı finale çıkmama kararı yurt dışında da yankılandı: ‘Suudiler, hiç yenilmemiş bir adamı yenebileceklerini düşündü’

TIKLAYIN – Hollanda’da sandıktan zaferle çıkan Wilders’tan Süper Kupa paylaşımı: Atatürk 10 – Suudi Arabistan 0

TIKLAYIN – İptal edilen Süper Kupa finalinde ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz!’ sesleri yükseldi
 
TIKLAYIN – TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi istifa etti iddiası!
 
TIKLAYIN – AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Atatürk ülkemizin kurucu lideri ve ortak değeridir

TIKLAYIN – Mansur Yavaş: Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin sokağını Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle donatıyoruz

TIKLAYIN – Beşiktaş Belediyesi Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun bulunduğu sokağın ismini değiştiriyor

TIKLAYIN – Suudi Arabistan’dan Süper Kupa’yla ilgili ilk açıklama: İki takım da anlaşmaya uymadı

TIKLAYIN – CHP İl Başkanı Çelik: Sporcularımıza sahip çıkan halkımızla Sabiha Gökçen Havalimanı’ndayız

TIKLAYIN – Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarlar, havalimanlarına akın etti: Mustafa Kemal’in askerleriyiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x