Levent Gök’ten Roboski’ye anıt

ANKARA – Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardımanda 34 sivil katledildi. 28 Aralık 2011’de gerçekleşen bu katliamın ardından Meclis’te kurulan Araştırma Komisyonu’nda görev alan, yargılama sürecinde de ailelerin taleplerini gündeme getiren CHP eski Ankara Milletvekili Levent Gök, geçtiğimiz yıl “Roboski Uludere’nin Gözyaşları” kitabını kaleme aldı. Kitabının gelirini Roboski’deki ailelere ileteceğini söyleyen Gök, kitabın yayımlanmasından bir yıl sonra ailelerle iletişime geçti ve ailelerin de talebiyle köye bir anıt yaptırmaya karar verdi.

Roboski Anıtı.

ROBOSKİ’YE 12 METRELİK ANIT

Ölen oğluna sarılıp ağlayan bir anneyi tasvir eden anıt kaidesiyle birlikte 12 metre yüksekliğinde olacak. Kış şartları nedeniyle yerleştirmesi yapılamayan anıt önümüzdeki yıl kış koşulları ortadan kalkınca Roboski’de ailelerin istediği bir yere yerleştirilecek.

‘İNSANİ, VİCDANİ VE AHLAKİ GÖREVİMİ YERİNE GETİRDİM’

Roboski katliamından 40 gün sonra Meclis’te kurulan komisyonun bir üyesi olarak köye gittiğini söyleyen Gök, çocuklarını kaybeden annelerin kendisiyle baş başa görüştüklerini ve kendisine “Biz size güveniyoruz” dediklerini anlattı. Annelerin ızdırabını gözlerinde gördüğünü ve çok duygusal anlar yaşadıklarını ifade eden Gök, sonraki süreçte insani, vicdani ve ahlaki görevini yerine getirdiğini söyledi.

’34 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, HAKKINDA DAVA AÇILAN TEK BİR KİŞİ YOK’

Çoğu çocuk 34 kişi hayatını kaybetmiş olmasına rağmen hakkında dava açılmış bir tek kişi bile bulunmadığını belirten Gök, “Geçtiğimiz yıl tüm yaşananları belgeleriyle kayda geçirmek ve tarihe not düşmek üzere bir kitap yazdım. Bu kitabın gelirini ailelere ileteceğimi söylemiştim. Bu yıl ailelerle görüşerek çocukların anısını yaşatmak için bu eseri yapmaya karar verdik” dedi.

‘UNUTULMAMALARINA KATKIM OLACAKSA KENDİMİ GÖREVİMİ YAPMIŞ OLARAK KABUL EDERİM’

Ölen çocuğuna sarılmış anne figürünün Roboski’de çocuğunu kaybeden tüm anneleri tarif ettiğini söyleyen Gök, “Unutulmamasını sağlamak için bu eseri yaptık. Hayatını kaybedenlerin unutulmamasına katkım olacaksa ben kendimi görevimi yapmış olarak kabul ederim” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x