Kredi Kartı Limiti Nasıl ve Neye Göre Belirlenir? Birden Fazla Kredi Kartınız Varsa Ne Olur?

Çok kullandığımız kredi kartlarının limitlerine göre harcama yapıyoruz. Kredi kartı limitinizin nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız bu içerik sizin için. Kredi kartı limitleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri içeriğe alalım!

Kredi kartları artık yaşamımızın merkezinde yer alıyor. En küçük alışverişten en büyük alışverişe tüm alışverişler için kredi kartlarını kullanıyoruz.

Kredi kartı alırken limitin nasıl belirlendiğini ise herkes çok merak ediyor.

Kredi kartı limiti, aldığınız kredi kartını kullanırken harcayabileceğiniz üst limit demek. Herkesin kredi kartı limiti farklı farklı belirleniyor.

Borcunuzu düzenli ödediğinizde verilen bu limiti her ay harcayabilirsiniz.

Kredi kartı limitleri belirlenirken bazı koşullar inceleniyor. İlk olarak gelirinize göre limit verildiğini söyleyelim.

İlk kez kredi kartınızı aldığınızda gelirinizin en fazla 2 katı kadar olacak şekilde limit verilmesi mümkün.

İlk yıldan sonra ise gelirinizin 4 katına kadar kredi kartınıza limit verilebilir. Kredi kartınıza ne kadar limit verebileceğini kolayca hesaplayabilirsiniz.

İlk yıl için kredi kartı limitinizi maaşınızı 2 ile çarparak bulabilirsiniz. İlk yıldan sonrası için ise maaşınızı 4 ile çarparak alabileceğiniz kredi kartı limitini öğrenmeniz mümkün.

Kredi kartınızın limiti belirlenirken incelenen bir başka unsur ise kredi notunuz. Geliriniz her ne kadar limitin belirlenmesinde birinci etken olsa da kredi notunuz da inceleniyor.

Önceki borçlarınız, takibe alınmış borçlarınız veya güncel kredileriniz kredi kartı limiti verilirken dikkatli şekilde inceleniyor.

Bu incelemeler sonunda verilen kredi kartı limiti bankadan bankaya da değişiyor. Yani bir banka size daha yüksek limit verebilirken diğer başka bir banka ise bu inceleme sonunda daha düşük bir kredi kartı limiti verebilir.

Bankalara tek tek başvurarak yüksek limit vereni tercih edebilirsiniz.

Aynı bankadan birden fazla kredi kartınız olduğunda belirlenen limit bu iki kredi kartı arasında bölüştürülüyor.

Örneğin sizin için 5.000 TL kredi kartı limiti belirlendiyse aynı bankadan olan iki kredi kartınızın limiti 10.000 TL’ye çıkmaz. Limitiniz 5.000 TL olarak kalır.

Kredi kartı gelirinize göre belirlendiği için bir sonraki yıl geliriniz arttığı takdirde limitinizin arttırılması da söz konusu olabilir.

Her gelir artışı kredi kartı limitinizin değerlendirilmesi için bir sebep. Geliriniz arttığında tekrar başvurarak limitinizin arttırılmasını talep edebilirsiniz.

Geliriniz artmadığı takdirde kredi notunuzu düzelterek de limitinizin artırılmasını sağlamanız mümkün.

Kredi notunuzu artırmanızın en kolay yolu kredi kartı borcunuzun asgarisi yerine tamamını ödemeniz. Başka bir yol ise düzenli alışveriş yapmak. Düzenli alışveriş yaparak da kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi kartınızın limitini yükseltmek için yapmanız gereken ise çok basit. İnternet bankacılığını kullanarak limit artımı yapabileceğiniz gibi çağrı merkezinden de limit yükseltebilirsiniz.

Bazı bankalar ise otomatik olarak limit artımı yapabiliyor. Limit artımı için size gelen mesajı onaylayarak kolayca limit arttırmanız mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir