First Republic “iki ateş arasında”

Investing.com – First Republic Bank (NYSE:FRC) hisseleri Perşembe günü ABD’deki piyasa öncesi işlemlerde yükselişe geçti. Hisseler, kısmen Hazine Bakanı Janet Yellen‘ın yorumlarıyla tetiklenen önceki seanstaki keskin düşüşten bir nebze toparlandı.

Senato’daki bir oturumda konuşan Yellen, tüm banka mevduatlarını garanti altına alma planları olmadığını söyleyerek ABD’li yetkililerin, zor durumda olan bölgesel bankalardaki sigortasız mevduatları güvence altına almak için ne kadar müdahale edeceğine dair yatırımcıların yürüttüğü bazı tahminleri yumuşattı.

First Republic’in yanı sıra Kaliforniya merkezli PacWest Bancorp ‘un (NASDAQ:PACW) hisseleri de Yellen’in açıklamasının ardından Çarşamba günü çift haneli kayıplar yaşadı. Bu da batan Silicon Valley Bank’in mevduat sahiplerine sunulan garantilerin, daha küçük bankalara da uygulanabileceği umutlarını azalttı.

First Republic’teki varlıklar, 3 Mart’tan bu yana %90 değer kaybetti.

SVB ve Signature Bank’in bu ayın başlarında çökmesinin, mevduatları azaltan banka koşularına yol açmasından bu yana First Republic de inceleme altına alındı. Endişeler, özellikle mevduatlarının yaklaşık üçte ikisinin Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından belirlenen 250.000 dolar koruma limitinin üzerindeki hesaplarda olması etrafında dönüyor.

Analistler, First Republic’in stratejik seçeneklerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Bloomberg News’in konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre Washington’daki liderler ve Wall Street’teki yöneticiler, bankaya bir hükümet desteği sağlama olasılığını değerlendiriyor.

Financial Times da First Republic’in olası bir satış, sermaye enjeksiyonu ya da varlıkların elden çıkarılması konusunda danışmanlık yapması için yatırım bankası Lazard’ı (NYSE:LAZ) görevlendirdiğini bildirdi.

Wolfe Research analistleri, müşterilerine gönderdikleri bir notta First Republic’in “iki ateş arasında” olduğunu ifade etti.

Wolfe analistleri, “Bir satış olması hâlâ mümkün ancak bugüne kadar sınırlı alıcı ilgisi ve aşınan franchise değeri gibi kısıtlamalar var.” dedi.

Şirkete yeni özkaynak koymak ve batık kredilerin ve menkul kıymetlerin satışı yoluyla bilançosunu temizlemek uygulanabilir seçenekler olsa da böyle bir hareketin “muhtemelen mevcut özkaynakların değerini sileceğini” de eklediler.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir