Fazıl Say’dan, “özür dileyen” İnce’ye: Mağara adamı söylemini ve trollerini alsın gitsin, adını bir daha duymak istemiyoruz

T24 Haber Merkezi

Piyanist Fazıl Say, cumhurbaşkanı adayı Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin sanatçılarla ilgili sarf ettiği “sözde sanatçılar” ifadesinden dolayı özür dilemesinin ardından, “Mağara adamı söylemini ve trollerini alsın gitsin, adını bir daha duymak istemiyoruz” dedi. 

İnce, geçtiğimiz günlerde bir açıklamasında, “sözde sanatçılar” ifadesini kullanmıştı. Fazıl SayGenco ErkalGonca VuslateriŞahan Gökbakar ve Gökhan Özoğuz ve birçok sanatçı, İnce’nin bu sözlerine tepki göstermişti. İnce, gelen eleştirilerin ardından sosyal medya hesabından bir özür mesajı yayımladı. İrlanda asıllı ABD’li yazar John Steinbeck‘ten bir alıntı yapan İnce, “sözde sanatçılar” ifadesinden dolayı bütün sanatçılardan özür dilediğini söyledi.

Say, İnce’nin özür dilemesinin ardından Twitter hesabından paylaşım yaptı. Say, İnce’nin özrüne ilişkin şöyle dedi:

“Ne özür istiyoruz ne de af. Hiç bir şey istemiyoruz. Mağara adamı seviyesi söylem ve trollerini de alsın gitsin istiyoruz. Aydınlık ve güzel bir geleceğe uzandığımız yolda ‘gölge etmesin’ yeterlidir. Çekilsin yolumuzdan. Adını bir daha duymak istemiyoruz. Utanç yaşattı.”

Ne olmuştu?

İnce, 100 bin imza toplama sürecinde kendisine gelen adaylık eleştirileriyle ilgili, “Sırça köşklerde yaşayanlar, salon siyasetçileri oturdukları yerden benim aleyhimde tweet atan sözde sanatçılar bu zorlukları gördünüz mü? Boğazda viskisini yudumlarken memlekete yol gösterenler… “ demişti.

İnce’nin “sözde sanatçılar” ifadesine tepki gösteren Say, “Kim ulan sözde sanatçı İnce, Kim? Kime ne diyorsun ? Viskisini yudumlayanlarmış? Sana ne? Kahvemi yudumluyorum ya da su içiyorum sana ne?Ne içeceğimizi bu yaşımızda ne yazacağımızı sana mı soracağız? Kore’de hayvanat bahçesinde Goril’in şartları düzelsin diye 130 bin imza var” ifadesini kullanmıştı. 

İnce, bunun üzerine özür dilemiş, şunları söylemişti:

John Steinbeck, ‘Bir insana dengesini kaybettirip, sonra da normal davranmasını bekleyemezsiniz’ der. Üzerimize çok gelindi. Normalde hiç kullanmadığım bir ifade olmasına rağmen basın toplantısında ağzımdan ‘sözde sanatçılar’ şeklinde bir ifade çıktı. Üzülerek gördüm ki bunu üzerine alınan kıymetli sanatçılarımız olmuş. Bu ifade nedeniyle, bırakın adı geçen kıymetli sanatçılarımızı, ülkemin bütün sanatçılarından özür diliyorum. Ne derlerse desinler, ne yaparlarsa yapsınlar, sanatçıların başımızın üzerinde yeri vardır.”

İnce, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada da sözlerinin maksadını aştığını belirterek, “Fazıl Say’ı keyifle dinlerim. Bizim yüz akımız, bir sanatçımız. Ben onu kastetmedim ama o bana bazı laflar etti. Üstüne alındı ama ben onu kastetmedim. O niye üstüne alındı ki? Ben onu kastetmedim, o üstüne alındı. Sonra video gönderdim ona, bak seni kastetmedim dedim. İzlemem dedi. Tavrı hoş değildi. Sanatçılarımızın gözlerinden öpüyorum. Fazıl Say’ı ayırıyorum. Ama belediye bağlantılı olanlar hariç. Fazıl Say, benim videomu izlemeye tenezzül etmemiş ama ben onun konserlerini keyifle dinliyorum. En son Kaz Dağları’nda dinlemiştim. Buradan Fazıl Say’a selamlarımı iletiyorum” demişti.

TIKLAYIN – Fazıl Say’dan Muharrem İnce’ye: Kim ulan sözde sanatçı, ne içeceğimizi bu yaşımızda ne yazacağımızı sana mı soracağız?

TIKLAYIN – Muharrem İnce’den “sözde sanatçılar” özrü: Üzerimize çok gelindi, ülkemin bütün sanatçılarından özür diliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir