Cumhurbaşkanı Olma Şartları Nelerdir? Kimler Cumhurbaşkanı Adayı Olabilir?

Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Millet İttifakı adayının tartışıldığı son günlerde ise kimlerin aday olabileceği merak konusu oldu. Vatandaşlar kimlerin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini araştırıyor. Öte yandan seçimlerin 2.tura kalma ihtimali ve 2.seçimin ne zaman yapılacağı da araştırılıyor. Peki kimler cumhurbaşkanı adayı olabilir? Cumhurbaşkanı olma şartları nelerdir?

İşte detaylar…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı adaylarının belirleneceği son günlerde ise siyasi kulislerde sıcak gelişmeler yaşanıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’dan ayrılma kararı üzerine Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu da gündeme geldi.

Meral Akşener’in Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na adaylık çağrısında bulunması üzerine hareketli dakikalar yaşanmıştı. Ardından Ersan Şen’in adaylık konusunda yeşil ışık yakması üzerine adayın kim olacağı merakla beklenmeye başladı.

Peki Cumhurbaşkanı Olma Şartları Neler?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın sayfasında yer alan bilgilere göre cumhurbaşkanı adayı olacak kişiler;

  • Kırk yaşını doldurmuş,

  • Yükseköğrenim yapmış

  • Milletvekili seçilme yeterliliğine sahip

  • Türk vatandaşları olmalılar.

Aynı zamanda aday gösterilecek kişiler;

  • Siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış siyasi partilerce veya en az yüz bin seçmen tarafından aday gösterilmelidir. 

Ülkemizde Cumhurbaşkanının görev süresi toplamda 5 yıldır.  Cumhurbaşkanı seçilen bir kişi en fazla iki kez seçilebilir.  Cumhurbaşkanı olarak seçilen kişinin TBMM üyeliği sona erer.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ülkemizde genel oylama ile yapılır. Geçerli oyların salt çoğunluğunu (%50’sinden fazlasını) alan aday Cumhurbaşkanı olarak seçilir. Eğer ilk oylamada çoğunluk sağlanamazsa seçim ikinci tura kalır. İkinci turda ise sadece en çok oyu alan iki kişi arasında seçim yapılır. 

Seçim tamamlandıktan sonra yeni Cumhurbaşkanı göreve gelene kadar eski Cumhurbaşkanı görevine devam eder. Cumhurbaşkanı görevine başlamadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde andiçer.

Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir