Benzine büyük zam geliyor

OPEC’in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ham petrol üretimini azaltma kararı aldığını açıklamasıyla birlikte, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında zam dalgası başladı. Bu karar doğrultusunda, ilk olarak benzine 1 lira 11 kuruş zam gelecek.

Yurtdışı ürün fiyatlarındaki artış sebebiyle benzin grubu bu gece (Salı) yarısından geçerli olacak şekilde 1 lira 11 kuruş zamlanacak. Zammın ardından İstanbul’da litre başına benzinin fiyatı 22.47 lira, Ankara’da 22.81 lira ve İzmir’de ise 22.80 lira olacak. Bu durum, tüketicilerin ve sektör temsilcilerinin yakından takip ettiği bir konu olarak öne çıkıyor. Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında yaşanan bu artış, ekonomik etkilerinin yanı sıra günlük yaşamda da hissedilir derecede olacak.

Zam dalgasının benzinin ardından motorine de yansıması bekleniyor.

Güncel akaryakıt fiyatları gece yarısından itibaren şu şekilde olacak:

İstanbul: Benzin 22.47 TL

İstanbul: Motorin 20.35

İstanbul: LPG 10.25

Ankara: Benzin 22.81 TL

Ankara: Motorin 20.77

Ankara: LPG 10.45

İzmir: Benzin 22.80 TL

İzmir: Motorin 20.85

İzmir: LPG 10.3

OPEC’İN KARARI

OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerin oluşturduğu OPEC+ grubu, dünya petrol piyasasındaki istikrarı sağlamak amacıyla aldığı kararları sürdürüyor. 5 Ekim 2022’de alınan karar gereği yıl sonuna kadar günlük 2 milyon varil kesinti yapılmasına ek olarak, mayıs ayından itibaren günlük yaklaşık 1,6 milyon varil gönüllü kesinti yapılacağını teyit etmişti. Bu kararlar, petrol fiyatlarının düşmesini engelleyerek sektörde istikrarı sağlamayı hedefliyor.

Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına dair güncel gelişmeleri takip etmek için bizi izlemeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir